en-Přeslička - křemík v hlavní roli
Znáte přesličku? Ty malé zelené "stromečky" které je možné vidět od května až do září? Tak to je jen jedna její tvář. Přeslička rolní, o které vám chci dneska něco říct, je vytrvalá bylina vyrůstající to výšky až 70 cm pro kterou je typický tzv. dimorfismus - dva sezónní vzhledy. Jarní lodyha vypadá spíše jako vysoká hubená houba, letní pak jako malý jehličnan. Najdeme ji většinou na polích. Vzhledem k tomu, že patří mezi tzv. základní látky a má opravdu vysoký obsah křemíku a sloučenin síry, najde opět využití u nás ve vinohradu, zahrádce ale taky jako léčivka pro lidský organismus.
V závislosti na tom, kde přeslička roste může její obsah tvořit křemík až z 10%. Jako další látky jsou v přesličce obsaženy především saponiny, silice a flavonoidy. Vysoký obsah křemíku a síry je právě to, co v zemědělství využijeme.
Pro veškeré rostliny je křemík nezbytným prvkem. Zajišťuje rostlinám mechanickou ochranu, podílí se na nejnižší formě jednobuněčné ochrany a je důležitým stavebním prvkem buněčných stěn a rostlinných pletiv. Když je velké sucho, hromadí se ve stěnách cév a brání tepelnému stresu tím, že zabraňuje ztrátě vody vypařováním. Pro nedostatek křemíku je tak typické vadnutí listů, omezení fotosyntézy a pokles plodnosti. Díky vyššímu obsahu křemíku jsou rostliny sami o sobě odolnější vůči plísním.
Spousta z vás ví, že padlí se šplíchá sírou - proč ji ale nenahradit? Jedna účinná kombinace mě napadá. Přeslička = síra a křemík. Tak jako z kopřiv i z přesličky se dá udělat výluh neboli jícha. Na 1 kg sušené přesličky použijeme 5 l odstáté vody a uvaříme "čaj". Ten po vychladnutí smícháme s pětinásobkem dešťové vody a necháme opět několik týdnů stát, než nám vznikne typicky zapáchající jícha. Tento postřik se využívá hlavně preventivně jako postřik půdy, kde očekáváme výskyt padlí (či jiných houbových chorob). Kromě vinohradu se dá využít i na jahody nebo ovocné stromy. Mimo jiné taky proti rzi, monoliose, kadeřavosti broskví a nektarinek a na černé skvrny na růžích.
Pan Steiner uvádí ve svých publikacích, že výluhy z přeličky umí rostlinu zbavit houbovývh chorob možná právě i pro to, že její jarní lodyha jako houba vypadá. V biodynamice, jak už jsme párkrát zmínili i na našem instagramu, se využívá křemík i v ještě čistší formě jako preparát č. 501 (o tom zase jindy).
Tak jako je možné využít pro svůj prospěch kopřivu, nebude to s přesličkou jinak. I pro lidský organismus je léčivou bylinou. Hlavní prospěch plyne opět z křemíku. V lidském těle napomáhá k podpoře kolagenu a elastinu a tak podporuje stavbu kostí, chrupavek, vlasů a nehtů (stejně jako u rostlin, you see). Hlavní úloha křemíku v organismu je totiž při ukládání vápníku. Proto se čaj z přesličky doporučuje při problémech s lámavostí vlasů nebo štěpením nehtů.
.