Co to znamená, koupit si sklep?

07.12.2022

Když jsme se s Vojtou v létě 2018 poznali, hospodařil u rodičů. Tou dobou se staral o svůj první ročník - 2017. V lednu 2019 jsme se už k sobě stěhovali, v červnu začali společně prodávat vína 2018 a taky hledat, kam se vrtneme. U rodičů je to fajn začátek, ale potřebovali jsme pro vína víc místa i víc klidu. Ne od rodičů. Ale od změn teplot. Téměř stálá teplota 11-13°C ve sklepě je k nezaplacení. Se sklepy je to ale bohužel skoro stejné jako s domy. Nejen na Moravě se za půdu platí zlatem a za domy i sklepy na zbor dvojnásob. Naštěstí se na nás ale štěstí usmálo a v listopadu 2019 koupili sklep. Nevěděli jsme, co s ním bude potřeba dělat, ani kolik ta sranda bude stát, ale měli jsme sklep. HURÁ

listopad 2019
Koupili jsme sklep.
Všechno musí pryč.
Očistit stěny, prodloužit kvelb sklepu o dvojnásobek, ať máme dost místa na sudy.
Nový strop, nová okna, dveře a kompletní interiér. Vlastně ze čtyř stěn vytvořit místo pro příjemné posezení a degustace našich vín.

prosinec 2019
Interiér vyčištěn a zazimován. Jedna vlečka vyvezena. Pokračujeme na jaře.

únor - duben 2020
Čekáme na stavební povolení.
Sháníme tesaře, zedníky, vodaře a sbíráme cenové nabídky. Stačí mávnout a můžeme začít.

květen - červenec 2020
A jedem! Nastupují zedníci, kopeme vodu. A snažíme se o dotace. Voda teče, zedníci zdí, chystá se záchod. Co nevidět vyměníme taky strop a střechu! Co si budeme, je to radost vidět ty změny.

srpen 2020
Nemáme strop ani střechu, ale budou otevřené sklepy. No co, když otevřené, tak otevřené - u nás letos bez střechy :)

září- říjen 2020
Máme nový strop a novou střechu. Byly to nervy ale hurá do rekonstrukce presúzu - zatím chybí odpady, elektřina, podlaha a fajnová. A co nevidět se začne i s kvelbem. A jednu novinku máme - nová amfora už je nastěhovaná na svém místě!

listopad 2021
Rok bylo tolik práce, že jsme to nestihli ani zapsat. Koncem měsíce snad už ale bude hotovo. Sklep je hotový, v presůzu se čeká na zapojení světel a můžeme stěhovat!


Hotovo?
Ale co vás nemá, pak jsem to přestala raději psát. Fasáda se dělala až na jaře 22, mínus je tak mínusový, že nevidíme konec. Ale máme sklep. Kdo to může říct, že má ve 30 sklep. A tak pěknej! Lahvování ročníku 20 už proběhlo ve sklepě. Není nad to, když víno pokládáte do koše rovnou za sebe. Sen splněn. Ale vím, že podnikání nikdy nekončí. Co bude dál?

Anička