Náš herbář biodynamiky
Jak Vojta rád říká a taky vy, co mě znáte, víte, že se na mě biologické praktikum od 6. do 9. třídy dost podepsalo. No vlastně obecně láska a obdiv k přírodě. Takže, ne jen že doma sušíme čaje z bylinek pro nás dva, ale taky sušíme a zkoušíme rozšířit náš "biodynamický herbář". O kopřivě, přesličce a šalvěji už jste si u nás mohli něco přečíst. Preparátů do biodynamického zemědělství je ale mnohem víc. Těch "oficiálních" i neoficiálních. Postupně je objevujeme a zkoušíme, v doporučených i nevyzkoušených podobách a proto s nimi chci dnes okrajově seznámit i vás. A za rok vám třeba uděláme update - ono se ne všechno vždycky povede tak, jak čekáme, i když samozřejmě doufáme vždy v ty nejlepší výsledky. Nebo... aspoň nějaké. :D
Pěkně popořadě, preparáty 500 (roháček - jaro) a 501 (křemenáček - podzim) už známe, o kopřivě - preparát 504 jsme psali a o přesličce - preparát 508 taky. Kromě použití kravských rohů u 500 a 501 ale zkoušíme bylinkovou "vegan" verzi preparátů.
💡 kompostový preparát 502 se připravuje klasicky ze zavadlých květů řebříčku, kterými se plní jelení měchýř, takto se do podzimu suší a na podzim zakopává na půl roku do země
heřmánek pravý
Heřmánek má díky svému obsahu silic a hořčin protizánětlivý účinek stejně jako řebříček. Jeho hlavním efektem v půdě je pak podpora procesů dusík-draslík a redukce amoniaku v půdě. Podílí se na rozkladu organických látek, stabilizaci dusíku a zvyšování vápníku. Tím vytváří bohatý a kvalitní humus a zdravou půdu.
💡 kompostový preparát 503 se připravuje ze zavadlých nebo sušených květů naplněných v kravském střevě, které se opět zakopává na podzim do země
dubová kůra
Dubová kůra je z 3-5% obsahu tvořena vápníkem, v půdě tak reguluje a stabilizuje přiměřený růst rostlinných pletiv. Svým působením zabraňuje profylaxi = bujnému růstu rostlinných pletiv. Tato řídká pletiva (stejně jako řídké kosti u lidí) jsou pak samozřejmě náchylnější k onemocněním a jsou skvělým místem pro houbové nemoci. Její efekt je proto možné přirovnat ke komerčním dusíkatým hnojivům.
💡 kompostový preparát 505 se tvoří naplněním kravské lebky rozmělněnou dubovou kůrou, zakopává se také do země ale na místo s vyšší vlhkostí (oproti tomu předchozí dva na místa slunná)
Výběr zvířecích vnitřností není náhodný a údajně díky nim získávají preparáty na své síle. To už bychom ale zabíhali moc do ezoteriky a tam se úplně pouštět nechci. My zvířecí orgány nepoužíváme ani nebudeme, alternativu zatím tvoří jutové pytle, krabice apod. Jak jsme říkali - jsme "vegan biodynamici" a využíváme hlavně fyzikálních a chemických vlastností jednotlivých druhů bylin.
Anička