Moje cesta k vínu a biodynamice

02.06.2020

Jako asi každý vinař jsem začínal v klasické komerční produkci. Pomáhal jsem taťkovi při výrobě vína do našeho rodinného vinného sklepa, ve kterém pořádáme degustace.


Toho času jsem studoval v Praze na ČZU na Lesnické fakultě, která mě vlastně ani moc nebavila. Dlouho jsem si pohrával s myšlenkou, že bych se vrátil zpět na Moravu a začal se věnovat věcem, které mě opravdu budou bavit a budou mi dávat smysl.

Jednoho dne jsem se v Praze probudil a řekl si, že už mám všeho dost. Už mě to přerostlo a nešlo jinak. Práce s vínem mě vždycky bavila a degustace ostatně taky. Chtěl jsem náš rodinný podnik trochu pozvednout (znáte to, mladý progresivní - tati proč neděláš tohle a proč tamto) a tak jsem se nechal zaměstnat u svého dlouholetého kamaráda Tomáše ve vinařství Stapleton & Springer. Tady jsme poprvé přičuchl k vínům v BIO produkci. Byl jsem z toho nadšený a opravdu mi to dávalo smysl. Přes rok jsem se tady učil a zajímal se víc o bio zemědělství. Po nějaké době jsem se rozhodl odejít a začít na vlastních nohou. V té době sem si myslel, že by bylo dobré na to "mít i školu" a tak jsem nastoupil na vinařku do Lednice. No nebylo to to, co jsem hledal a po roce jsem se rozloučil i se školou. Začal jsem konečně sám na sebe.

Zpočátku jsem kupoval hrozny od pěstitelů a koupil si svůj první vinohrad (moudří vědí, že jsou to Kopce). Vedle tohoto vinohradu byl obrovský neudržovaný porost, který bylo třeba vysekat a který ještě na svůj velkolepý plán čeká. Momentálně v tomto vinohradě pěstujeme hrozny rozmanitých odrůd a charakteru. Dříve se vinohrady vysazovali tím, co bylo zrovna po ruce, tudíž tady máme z každého rožku trošku. Od začátku jsem se snažil uvést vinohrad do patřičné kultury a trochu ho omladit. Byl poměrně zanedbaný a slabý, ale dnes z něj máme to nejlepší víno. Při zvelebování se postupně snažím uplatnit vše, co jsem se o šetrném zemědělství už naučil.

Tenkrát jsem vůbec nevěděl, že něco jako biodynamika existuje, ale pátral jsem po něčem, co by nahradilo klasické postřiky a bylo dostatečně ekologické a u nás dostupné. Na internetu jsem viděl, že ve Valticích na Vinařské akademii přednáší pan Lukáš Rudolfský o biodynamice. Přednáška mě naprosto pohltila a dala mi dostatečné základy o tomto zemědělském směru. Po přednášce jsem hned věděl kudy moje cesta povede a kam se chci dostat. Nejde jen o ekologický pohled na rostliny, ale také o celkové souznění životních cyklů. Skutečnost, že jiná rostlina, byť plevel (jak jsem na určité rostliny pohlížel), může prostřednictvím preparátu ochránit, povzbudit nebo zpomalit pochody zemědělských plodin byla přesně tím, co jsem hledal.

Nyní aplikujeme na naše rostliny vše, co jsme se naučili a dál se učíme, čteme a hledáme další informace pro to, aby byly naše vinohrady i naše vinařství v souladu s přírodou.

Vojta