S Vojtou píšem blog

Long time no see. Dneska bych vám chtěl představit základní pilíř biodynamického zemědělství, preparáty roháček 500 a křemenáček 501. Rozdílem je oblast použití - roháček na půdu a křemenáček na listy. Společným rysem je jejich "zrání" nebo "dynamizace" v kravském rohu v zemi.

Taky když slyšíte "šalvěj" blikne vám hned na mysli "babské ucho" a Saxana? Mě pokaždé. Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) je vytrvalá, silně aromatická léčivka z čeledi hluchavkovitých.

Dneska jsem se rozhodl udělat jasno v pojmech. Na degustacích, ve sklepě ale i na návštěvách se ptáte "Je rozdíl mezi klasickým zemědělstvím a eko?"
a "Co to znamená biodynamika, to je bio?". Abych to uvedl na pravou míru, máme v ČR vinařství třech typů. Ale postupně.

Znáte přesličku? Ty malé zelené "stromečky" které je možné vidět od května až do září? Tak to je jen jedna její tvář. Přeslička rolní, o které vám chci dneska něco říct, je vytrvalá bylina vyrůstající to výšky až 70 cm pro kterou je typický tzv. dimorfismus - dva sezónní vzhledy. Jarní lodyha vypadá spíše jako vysoká hubená houba, letní...

Říkal jsem minule něco o plevelu? Tak teď jsme u toho. Máme na Zemi (stačí se podívat jen po ČR) spoustu rozmanitých druhů rostlin. Pokud rostlina roste někde proti vůli pěstitele, označíme ji za plevel, ale jinde a jindy může být žádoucí! Kopřivy patří podle mě k "užitečným plevelům" - pomáhají našemu zdraví, léčí fyzické obtíže a v podobě výluhu...